//Zdrowy kierowca. Kalistenika – aktywność fizyczna i ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała bez siłowni i sprzętu.

Zdrowy kierowca. Kalistenika – aktywność fizyczna i ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała bez siłowni i sprzętu.

Wielu z nas, organizuje sobie czas wolny podczas pauz w różny sposób. Długie spacery, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach to niektóre z popularniejszych form aktywnego wypoczynku kierowców zawodowych jak również busiarzy.

Ostatnio powraca do łask i dzięki mediom społecznościowym staje się coraz popularniejsza , czyli trening siłowy opierający się na ćwiczeniach z własną masą ciała. Aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną częstotliwość ich wykonywania. Ustalenie właściwego planu treningowego to pierwszy krok do sukcesu.

Któż nie słyszał o Gladiatorach, nie wielu jednak wie, że swoją tężyznę fizyczną i siłę zawdzięczają kalistenice, podczas ćwiczeń wykorzystywali oni masę własnego ciała.

Słowo „kalistenika” pochodzi z greki i znaczy tyle co „piękno i siła” (stgr. καλὸς σθένος, ‚kallos sthenos’). Warto wiedzieć, że kalistenika była podstawową formą ćwiczeń wykorzystywanych przez starożytnych Greków i Rzymian, szeroko rozpowszechnioną także w kolejnych wiekach – na kalistenice opierały się między innymi ćwiczenia średniowiecznych kandydatów na rycerzy czy metody szkoleniowe w armii Bliskiego Wschodu.

Kres popularności kalisteniki położyła coraz większa popularność ćwiczeń w siłowniach w drugiej połowie XX wieku. Obecnie trening kalisteniczny wraca do łask, głównie za sprawą mody na street workout – ćwiczeń w przestrzeni miejskiej.

Wiele ciekawych i pomocnych informacji znajdziecie na stronie wformie24.poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Kalistenika – co to jest?
  2. Kalistenika – ćwiczenia podstawowe
  3. Kalistenika – plan treningowy dla początkujących
  4. Kalistenika – prawidłowa technika
  5. Kalistenika a dieta
  6. Kalistenika – jak zacząć?
  7. Kalistenika – gdzie ćwiczyć?


Wystarczy tylko 6 ćwiczeń kalistenicznych, aby skutecznie wzmocnić i wyrzeźbić wszystkie partie ciała. Zestaw ten nazywany jest „Wielką szóstką” i został opracowany przez Paula Wade’a, autora książki „Skazany na trening”. Składa się z:

Każde z ćwiczeń ma kilka wariantów trudności. Im większy poziom sprawności, tym trudniejsza technika wykonywania ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać kalistenikę, zacznij od najprostszych, opisanych poniżej wariantów.

Mnóstwo informacji w tym temacie znajdziecie również w serwisie YouTube

Źródło: wformie24.poradnikzdrowie.pl Photo on Foter.com


O Autorze:

Rafał
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o