Zgodnie z zapowiedzią GDDKiA, od dziś tj. 01.08.2022 do 30.09 2022, zniesione zosają ograniczenia godzinowe w ruchu dla samochodów ciężarowych na drodze ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Pojazdy o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton, mogą się poruszać Południową Obwodnicą Warszawy przez 24 godziny na dobę.

Jak informuje GDDKiA, ruch na trasie będzie podlegał obserwacji a końcowa analiza będzie stanowić materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym.

Przypomnijmy, że obecnie w szczytach: porannym (7.00 – 10.00) oraz popołudniowym (16.00 – 20.00) obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton.

Od otwarcia ostatniego odcinka trasy S2 pomiędzy węzłami Puławska  i Warszawa Wilanów minęło pół roku. Przez ten okres ruch pojazdów jak i zachowania kierowców ustabilizowały się. Pomimo odnotowanego wzrostu natężenia pojazdów (do 21.07.2022 przez tunel przejechało ok. 11,5 mln pojazdów), nie wpłynęło to na zwiększenie liczby zdarzeń drogowych. Zaprojektowany układ drogowy od węzła Konotopa do węzła Lubelska, w przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z jezdniami zbiorczo – rozprowadzającymi na węźle Opacz, zapewnia planowany poziom warunków bezpieczeństwa ruchu. Stąd podjęcie decyzji o czasowym zniesieniu ograniczeń w ruchu dla pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton.

Wprowadzone zmiany oznakowania będą polegały na zasłonięciu znaków B-5 z tabliczkami 16 t oraz tablic F-6, co będzie oznaczało czasowe zniesienie zakazu poruszania się pojazdów powyżej 16 t. Ponadto zostanie usunięte oznakowanie poziome i zasłonięte oznakowanie pionowe wyznaczające zatoki do kontroli pojazdów, które są zlokalizowane na węźle Warszawa Lotnisko i pomiędzy węzłami Lubelska a Patriotów.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa wystąpiono do Policji oraz ITD o patrolowanie drogi oraz prowadzanie kontroli i egzekwowanie wykroczeń w przypadku łamania przepisów prawa o ruchu drogowym.

„Nie” dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne ADR tunelem

Przypominamy również, że przez tunel nie mogą przejeżdżać pojazdy przewożące materiały niebezpieczne ADR. Decyzję podjęto w oparciu o wykonane specjalistyczne analizy, a także uwarunkowania lokalizacyjne tunelu. Wpływ miała również dostępna infrastruktura i środki związane z likwidacją i zapobieganiem zdarzeniom z udziałem pojazdów niebezpiecznych. Decyzja ta jest także zgodna z rekomendacją Urzędnika Zabezpieczenia Tunelu i opinią Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – niezależnych jednostek w sprawie przewozu materiałów niebezpiecznych.

Pod uwagę wzięto również przebieg trasy przez jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic Warszawy, a także brak infrastruktury niezbędnej do przeprowadzania działań operacyjnych, jak np. parkingi dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Ponadto na terenie Mazowsza nie zostały wytyczone główne drogi dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Wszystkie powyższe okoliczności skłoniły GDDKiA do decyzji, aby na obecnym etapie wprowadzić zakaz przejazdu przez tunel pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, czyli nadać obiektowi kategorię E. Nieuprawniony przejazd przez tunel pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne ADR jest każdorazowo zgłaszany na Policję.

Źródło: gov.pl / GDDKiA
WASZE KOMENTARZE