//Polak wygrywa wyścig na zakończenie sezonu!

Polak wygrywa wyścig na zakończenie sezonu!

Grzegorz “Gregory” Ostaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak startujący w międzynarodowych wyścigach ciężarówek, w weekend 13-14 października br. zwyciężył na torze wyścigowym w Albi. Była to szósta i jednocześnie ostatnia eliminacja tegorocznego sezonu francuskiej serii wyścigów ciężarówek French Truck Racing Championship.

Rok temu w Albi stanąłem na 1. miejscu podium jako debiutant, w tym roku znów na tym samym podium już jako zawodnik na równi z innymi kierowcami Mistrzostw Francji. To piękne uczucie” – mówi .

W ciągu weekendu odbyły się trzy , a nie jak zwykle cztery. Spowodowane było wypadkiem na torze podczas porannych kwalifikacji – jeden z konkurentów z powodu awarii technicznej niespodziewanie zjechał z toru i ciężarówka uderzyła w barierę betonową. „ nic się nie stało, ale naprawa toru trwała tak długo, że całkowicie posypał się plan dnia. W konsekwencji w sobotę odbył się tylko jeden wyścig, ukończyłem go na 5.miejscu” – opowiada kierowca.

W niedzielnych zmaganiach było tylko lepiej – Polak pierwszy wyścig skończył z 6. lokatą, co automatycznie dawało mu start do drugiej rundy z pierwszej linii. Mimo przerwania wyścigu – jeden z kierowców dachował – po restarcie Polak prowadził i utrzymał je aż do mety. „Podczas finałowych zawodów w Albi była zacięta walka na torze o jak najlepszy wynik. Szczególnie w trakcie ostatniego wyścigu sezonu – czułem presję, prowadziłem, a za mną jechali doświadczeni zawodnicy z pierwszej trójki klasyfikacji kierowców. Wytrzymałem i dowiozłem zwycięstwo do mety.” – wspomina Grzegorz Ostaszewski.

Sezon 2018 „Gregory” zakończył na 5.miejscu (na 25 kierowców) i jak sam podkreślał: „Było trudniej niż roku temu, gdyż w połowie sezonu moja ciężarówka została całkowicie przebudowana i trzeba było niemal od początku dostosowywać pojazd do mojej techniki jazdy”.

Plany na kolejny rok ma ambitne: „Chciałbym wystartować w serii francuskiej oraz pojechać na parę eliminacji serii europejskiej, by w kolejnym 2020 roku powalczyć już w pełnym sezonie o Mistrzostwo Europy” – dodaje kierowca.

Polak aktualnie startuje we francuskim zespole Team14, prowadząc 5,5-tonowy pojazd Renault Premium Racing w specyfikacji wyścigowej. Ta wyczynowa ciężarówka napędzana jest przez podrasowany 13-litrowy silnik Renault DXi13 Racing, o mocy podniesionej do 1200-1300 KM, przy momencie obrotowym 5500 Nm. Pojazd rozpędza się do 100 km/h w 6 sekund, a po 11 sekundach od startu, osiąga ograniczone regulaminem 160 km/h. W tym sezonie starty Grzegorza sponsorują Renault Trucks Polska, Polska i Texaco Polska.

Informacja o wyścigach: www.facebook.com/GPCCastellet/

FB zawodnika: www.facebook.com/gregoryostaszewski/

Źródło: www.dkv-euroservice.pl
Od |2018-10-30T13:55:49+02:00Październik 30th, 2018|Kategorie:|Tagi: , , , , , , , , , |0 komentarzy

O Autorze:

Rafał
Kierowca zawodowy w transporcie międzynarodowym. Obecnie od kilku lat (cysterny / kontenery spożywcze oraz chemiczne ADR). Doświadczenie zawodowe w transporcie międzynarodowym obejmującym kierunki: PL, CZ, SK, SLO, LT, LV, EST, D, A, H, HR, RO, BG, I, E, F, MC, NL, B, L, UK, IRL, DK, S, N, FIN, RUS, UA.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o